Leczymy CZŁOWIEKA,

nie kontujze

Jesteśmy profesjonalną i nowoczesną kliniką rehabilitacyjną i ortopedyczną. Istniejemy w Warszawie od 2004 r. i leczymy tych, którzy w krótkim czasie chcą powrócić do sprawności po kontuzji.

umów wizytę

Fizjoterapia po urazie narciarskim: Skuteczne podejście do leczenia więzadła krzyżowego

Wprowadzenie:

Wypadki narciarskie są niestety częstym źródłem urazów, zwłaszcza dotyczących więzadła krzyżowego przedniego. Do niedawna głównym winowajcą był sprzęt – źle ustawione wiązania, za miękkie buty lub źle przygotowane narty. Dzisiaj najsłabszym ogniwem, który jest głównym winowajcą urazów kolana na nartach jest człowiek. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się roli fizjoterapii w procesie rehabilitacji po tego rodzaju kontuzji.

Diagnoza i Plan Rehabilitacji:

Po ustaleniu przez lekarza diagnozy uszkodzenia więzadła krzyżowego, na podstawie badania klinicznego, badań dodatkowych – RM i badaniu funkcjonalnym, fizjoterapeuta opracowuje spersonalizowany plan rehabilitacyjny. Zazwyczaj skupia się on na stopniowym przywracaniu siły, czucia głębokiego i mobilności w obszarze stawu kolanowego oraz stawów sąsiednich.

Ćwiczenia wzmacniające:

Podstawą fizjoterapii po urazie narciarskim jest właściwe wprowadzanie poszczególnych elementów fizjoterapii w zależności od stanu pacjenta. Jako pierwsze powinny być wprowadzane ćwiczenia mobilności stawu kolanowego ze szczególnym wskazaniem na wyprost kolana. Jako drugie wprowadzane są ćwiczenia wzmacniające, które pomagają odbudować siłę mięśniową wokół stawu kolanowego. Obejmują one zarówno ćwiczenia izotoniczne, jak i dynamiczne, stopniowo podnoszące wydolność mięśni.

Równowaga (czucia głębokie) i Koordynacja:

Terapia Manualna:

Terapia manualna, czyli mobilizacje stawów i mięśni wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę, mogą najszybciej zwiększyć zakres ruchu w stawie.

Fizjoterapeuci kładą duży nacisk na ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację. Wzmacnianie tych aspektów pomaga zminimalizować ryzyko ponownego urazu oraz przywrócić pacjentowi pełną funkcjonalność stawu kolanowego oraz całego łańcucha mechanicznego kończyny dolnej.

Monitorowanie Postępu:

Fizjoterapeuci śledzą postępy pacjenta i dostosowują plan rehabilitacyjny w miarę potrzeb realizując poszczególne kroki milowe takie jak: ruchomość, siła, wytrzymałość mięśni, koordynacja. Regularne sesje kontrolne są kluczowe dla skutecznej rehabilitacji.

Podsumowanie:

Fizjoterapia po urazie więzadła krzyżowego po wypadku narciarskim wymaga systematycznego podejścia i współpracy między pacjentem a specjalistą ortopedą. Rzetelne wykonywanie zaleconych ćwiczeń i regularne monitorowanie postępu to kluczowe elementy powrotu do pełnej sprawności. To one również mogą decydować o sposobie leczenie i decyzji co do postepowanie po urazie – operacyjne czy zachowawcze. Dopiero po przejściu pełnego protokół fizjoterapii można podjąć decyzję co do właściwego postępowania.

Najczęstsze urazy podczas biegania: Jak im zapobiegać i leczyć

Bieganie to nie tylko sposób na utrzymanie kondycji fizycznej, ale również pasja, która przyciąga coraz…

czytaj cały wpis

6 Pomysłów na aktywność fizyczną z rodziną podczas Świąt Wielkanocnych

Poniżej przedstawiamy 6 kreatywnych pomysłów na aktywność fizyczną podczas Wielkanocy, które z pewnością przypadną do…

czytaj cały wpis

Jak skutecznie przygotować się wiosną do wzmożonej aktywności biegowej

Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób podejmuje decyzję o zwiększeniu swojej aktywności fizycznej, a jedną…

czytaj cały wpis